Ünlü yazar kitabını sosyal medyadan canlı yayında tanıttı

20

Usta kalem Ahmet Ümit, Kayıp Tanrılar Ülkesi isimli yeni kitabını kitapseverlerle canlı yayında buluşturdu. Başarılı yazar kitabının yazım sürecine, kitapla ilgili merak edilenlere ve yazarlık serüvenine değindi.

10 yıl önce kitabına yazmaya karar verdiğini söyleyen Ahmet Ümit, bu kitabımdan önce yazmış olduğum “Sis ve Gece” adlı romanım Almanca’ya çevrildiğinde Berlin’e gitmiştim. Burada birkaç arkadaşımla Pergamon Müzesi’ne gittiğimizde bir eserimizin dahi müzede olmadığını görünce üzüldüm. Daha sonra Bergama’ya gittiğimde de Pergamon’ı gördüm, kitabı yazmaya o zaman karar verdim.

Berlin’in benim için önemli bir yer olacağını düşünüp Berlin’e gidip orda yaşamaya başladım. Aslında hiçbir yazar yazacağı yerde yaşamak zorunda değil. Ama bu benim şahsi tercihimdi Ben görmeden, yaşamadan, orasının havası almadan yazamıyorum. Merak ettiğim her şeyi görmeli ve yaşamalıyım.

Kitabımın alt yapısı Pergamon antik kenti ve Pergamon Altarı yer alıyor.  Konu sadece bununla sınırlı değil, içeriğinde çok şey var. Romanımı yazarken birçok Anadolu insanına eğitim ve farkındalık sağlama açısından uyumlu olacağını düşündüm. Kitap, benzersiz topraklara sahip oluşumuzu anlatıyor. Göbeklitepe, Yarımburgaz Mağarası gibi, ilk insanların yaşadığı yerlere sahibiz. O zamandan bu yana Hititler, Antik Roma, Doğu Roma, Selçuklu, Osmanlı’nın da içinde olduğu, çok fazla medeniyeti barındıran topraklarda yaşıyoruz. Belki birkaç roman sonra yazmayı istediğim arkeoloji romanı var. Türkiye’de önemli olan arkeolojik anıtları yazmak istiyorum.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.