Fashion Week İstanbul sona erdi

118

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yüzünden modanın görsel sanatla buluştuğu Fashion Week İstanbul bu yıl online olarak 30 kısa filmle 13-16 Nisan tarihleri arasında dijital platform üzerinden modaseverlerin beğenisine sunuldu. Birbirinden ünlü tasarımcıların koleksiyonlarını görsel şölenler eşliğinde online olarak sunulduğu kısa filmler tüm dünyada büyük bir beğeniyle izlendi.

Fashion Week Istanbul’da ünlü tasarımcı Zeynep Erdoğan’ın 1950’lilerin ünlü Hollywood aktrislerinin göz kamaştırıcı siluetleri ile oryantal dokunuşun buluşması olan koleksiyonu ile açılırken ardındanTuvana Büyükçınar’ın markası olan Tuvanam’ın moda filmi sahnelendi. Ünlü tasarımcı koleksiyonunu “kozdan çıkış” olarak adlandırırken tasarımcı Hatice Gökçe ise %100 doğal ve saf yün içeren ehram kumaşlarıyla karşımıza çıkardığı koleksiyonunda çevreye duyarlılığını ve sürdürülebilirlik konusundaki hassasiyetini de ön plana çıkarttı.

Külhanbeyi adlı koleksiyonuyla Özlem Kaya koleksiyonunda maskülen çizgileri ön plana çıkartarak “kendi hikâyesini özgürce yaşamak isteyen” kadınların duygusunu yansıtmak istediğini dile getirirken “Tutsak Güzellik” adlı koleksiyonuyla tasarımcı Eda Güngör tutsaklık kavramını tasarımcının gözünden bir kafes ile ifade etti.

Başarılı tasarımcı  Hakaan Yıldırım ise, 1990 yapımı bir Türk filmi olan “Hasan Boğuldu”dan esinlenerek tasarladığı ve kendi deyimiyle “haleti ruhiyemizi tüm derinliğiyle somutlaştıran, gözler önüne seren”, “Mahizer’e Yazdığım Mehtuplar” adlı koleksiyonuyla büyük beğeni topladı.

Zeynep Tosun, yaşadığı topraklardaki köklerine ithafen hazırladığı “Apasas; The City of The Mother Goddess” adlı koleksiyonunda Anadolu’da yaşadıklarına inanılan ve mitolojinin gelmiş geçmiş en güçlü kadınları olarak kabul edilen Amazon kadınlarının yaşam hikâyelerinden ilham aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.