Bir Zamanlar Kıbrıs herkese duygu dolu anlar yaşattı

189

Başrollerini Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu’nun paylaştığı “Bir Zamanlar Kıbrıs”ın ilk bölümü geçen hafta TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başlamıştı. Dün akşam yayınlanan ikinci bölümü izleyen bir çok seyirci duygu dolu anlar yaşarken yürekleri dağlandı. İkinci bölümde yayınlan Kıbrıs’ta yaşanan katliamın trajik sembolü haline gelen Dr. Binbaşı Nihat İlhan’ın banyo küvetinde kurşuna dizilen ailesinin sarsıcı görüntüleri izleyenleri gözyaşlarına boğdu.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin ilk bölümünde olayların başladığı 1963 yılında Kıbrıs Türklerini adadan silkmek isteyen Rumlarının, düzenlediği Kanlı Noel gecesi katliamı tarihi gerçekler ışığında ekrana gelmişti.  O gece yüzlerce masum Türk çocuk, yaşlı denilmeden katledilmiş ve saldırıların trajik sembolü haline gelen ve hafızalarda yer eden Dr. Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğunun trajik ölümü 58 yıl sonra ilk kez Bir Zamanlar Kıbrıs’ta ekrana geldi.

Serhan Süsler’in Dr. Binbaşı Nihat İlhan’ı ,canlandırdığı dizide Noel katliamında yaralananları tedavi ederken ailesinin uğradığı saldırıyı öğrendiğinde Ankaralıdan yardım istediği ve Ankaralının Ankaralı’nın aileyi koruma altına almak için gittiği evde yaşanan vahşetle yüzleşmesi izleyenleri yıllar sonra yeniden o yıllara götürdü. Dizinin yayınlanan ikinci bölümü Dr. Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğuna adandı.

1963 yılında Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın çocukları Kutsi, Murat, Hakan ve eşi Münevver’in banyo küvetinde kurşuna dizildiği fotoğrafı katliamın trajik sembolü haline gelmiş ve ev “Barbarlık Müzesi” dönüştürülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.