Kadın Oyunları Festivali sona erdi

253

Mart ayına Bilkent Center’ın her yıl düzenlediği sanat projelerinden biri olan Kadın Oyunları Festivali damga vurdu. Bu festival sayesinde festival kapsamında birçok oyun tiyatroseverlerle buluşurken festival kapsamında Frida, Dansöz, Evin Kokusu ve Bernarda oyunları sahnelendi. Festivalin amacı kadınların uğradıkları erkek şiddetine karşı dikkat çekmek olurken festivalde sosyal mesafe kuralları gereği boş bırakılan koltuklara, yaşamını yitiren kadınların fotoğrafları yerleştirildi. Açılış oyunundan itibaren Ankaralıları ağırlayan Kadın Oyunları Festivali, yarattığı farkındalık ile dikkat çekti.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer Kadın Oyunları Festivali ile ilgili şunları söyledi: “Bizim için sanatın ve sanatçının önemi büyük. Artık her yıl bu tarz festivalleri daha fazla destekleme kararı aldık. Kadın Oyunları Festivaline ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük gurur duyduk. Bundan sonra yeni projelere de yer vereceğiz..” dedi.

Ankara Sanat Tiyatrosu adına açıklamada bulunan Hasan Aldemir ise “Bu festival için uzun bir hazırlık aşaması yaşadık. Sergilediğimiz oyunlar tiyatroseverler tarafından büyük.bir beğeniyle izlendi. Yarattığımız farkındalık için çok mutluyuz. Bizler adına gurur verici bir durum. Pandemi dönemi olmasına rağmen bizi destekleyen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sahnelenen oyunlarda oynayan başrol oyuncuları da yaptıkları ortak açıklamada “Kadına yapılan şiddet son bulmalı. Boş bırakılan koltuklarda fotoğrafları ile anılan kadınlara karşı oynamanın duygusal yoğunluğuna da değinen oyuncular, gelecek nesillere daha güzel bir toplum bırakmanın kadınlarla birlikte başarılacağını vurguladılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.