Yavuz Bingöl Kimdir?

269

Yavuz Bingöl 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelirken babasının iş hayatından dolayı ilkokulu Kars, Ankara gibi çeşitli illerde beş ayrı okulda bitirdi. Müzik hayatına ilk ciddi adımını ilkokulu bitirmesinin ardından Ankara Devlet Konservatuarı Korno-Piyano bölümüne iyi bir dereceyle girerek yapan Yavuz Bingöl 1979 yılı sonunda konservatuardan ayrılarak bir süre süre müziğe ara verdi.  Yavuz Bingöl 4 yıl ara verdiği müziğe 1983’de yeniden başladı. Bir yıl sonra askere giden Yavuz Bingöl askerlik hayatı boyunca Erzurum ve Kars orduevlerinde müzikle ilgili çalışarak kendisini geliştirme fırsatı buldu.

Yavuz Bingöl 1986’da askerden döner dönmez evlendi ve bu evliliğinden bir kızı dünyaya geldi.  1987-1989 yılları arasında İzmir Fuarı’na gelen Huri Sapan, Hakkı Bulut, Belkıs Akkale, Hülya Süer, Bergen, İbrahim Tatlıses, Zekeriya Ünlü ve Müslüm Eren gibi birçok sanatçıya bağlamasıyla eşlik etti. Bu dönemde bir yandan da çocukluk arkadaşlarıyla orkestra kurarak düğünlere katıldı.

Yavuz Bingöl müzisyen arkadaşı Nihat Aydın ile 1989 yılının sonunda Grup Umuda Ezgi adlı grubu kurarak yedi yıl protest müzik yaptı. Bu süreçte 15’e yakın besteye imza atan Bingöl, 1995 yılında Grup Umuda Ezgi’den ayrılarak kendi müziğini yaratmak üzere çalışmaya başladı ve “Sen Türkülerini Söyle” adlı ilk albümünü hazırladı.

“Baharım Sensin”, “Gülen Az”, “Sitemdir”, “Unutulur Herşey” isimli albümleri bulunan Yavuz Bingöl 1998 yılında “Cumhuriyet”, 1999 yılında da “Salkım Hanım’ın Taneleri” adlı sinema filmlerinde rol aldı.

Yavuz Bingöl daha sonra bir çok filmde rol alırken aynı zamanda Devlet Sanatçı ünvanına layık görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.