Uyanış Büyük Selçuklu’da Sabbah yeni planlar peşinde

245

TRT 1 ekranlarında yayınlanmaya başladığı ilk günden itibaren gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında milyonlarca izleyiciyi ekran başında buluşturan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi bu hafta 23 bölümüyle ekranlara geliyor.

Melikşah Markus’u tuzağa düşürmek için Kılıçarslan’ın Anadolu’ya gitmekte olduğu yanlış bilgisini yayarak Markus’u öldürüp Tapar’ın intikamını alır. Kutsal mızrak Markus’un ölümüyle tekrar Selçuklu’nun eline geçmiştir.  Hristiyanlığın kutsalların biri olarak kabul edilen İzakyos, Bizans için hayati öneme sahip olan bu mızrağı Melikşah’tan almak için ne yapacaklardır?

İslam dünyası Melikşah’ın kutsal mızrağı ele geçirmesini ve Haçlıları dize getirmesini önemser ve Melikşah’ın bu başarısı onun İslam dünyasındaki itibarını arttırmıştır. Sabbah, Melikşah’ın yükselen saygınlığını yok etmek için ne yapacaktır? Bu amaçla İzakyos ile Sabbah’ı yeniden buluşturacak kanlı eylem ne olacaktır?

Melikşah ile arasında uzun zamandır çekişme olan Tekis, Melikşah’ı tahttan devirmek için her yola başvurmaya kararlıdır. Tekis Türkmen beylerini sosyal çalkantı ve devletin içinde bulunduğu siyasi durumu bahane ederek Melikşah’a karşı etrafında birlik olmaya çağıracaktır. Türkmen Beyleri, Melikşah’a karşı isyan etmeyi kabul edip Tekiş’in saflarına katılacaklar mıdır?

Hasan Sabbah Gazali’nin Selemzar’da olduğunu öğrenir ve kendilerine en büyük darbeyi vuracak olarak gördüğü İslam âlimine karşı nasıl bir harekete girişecektir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.