Ahmet Kural’a 12 bin lira adli para cezası

159

Ünlü oyuncu Ahmet Kural geçtiğimiz günlerde Üsküdar’da alkollü olarak araç kullanırken direksiyon hakimiyetini kaybederek art arda iki araca çarpıp bir kişinin de yaralanmasına neden olmuş ve hakkında “Bilinçli taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 4 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava açılmıştı. Davanın bugün görülen duruşmada Kural için istenen cezanın üst sınırı iki yılın altında kaldığı için basit yargılama usulü ile duruşma yapılmadan dosya üzerinde karar verildi. Ahmet Kural’ın kazada müşteki Nursen K.’nın yaralanmasına ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmesi hakkında ön inceleme raporuna Kural’ın avukatları itiraz etiler.

Ön inceleme dosyasını inceleyen mahkeme dosya üzerinden verdiği karar ile Kural’ı, “Bilinçli taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olmak” suçundan 400 gün adli para cezası ile cezalandırdı. Hüküm, duruşma yapılmadan basit yargılama usulü ile kurulduğu için Kural’ın cezasında 1/4 indirime giden mahkeme, bu cezayı 300 güne düşürdü. Kural’ın cezası günlüğü 40 liradan 12 bin lira adli para cezasına çevrildi. Kural’ın bu cezayı birbirini takip eden aylar içinde 4 ayrı taksit halinde ödemesine karar verdi.

Mahkeme Ahmet Kural hakkında verilen karar hakkında iyi hal indirimine gitmezken kazadaki kusur kusur durumunu gerekçe göstererek Kural’ın ehliyetinin 10 ay süre ile geri alınmasına karar verdi. Ahmet Kural’ın mahkemenin cezasını tebliğ etmesinden sonra verilen karara itiraz etme şansı bulunuyor. Şayet itiraz ederse Ahmet Kural hakkında duruşmalı yargılama yapılacağı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.