Cahide Sonku’nun hayatı tiyatro sahnesinde

371

Türk tiyatrosunun ilk kadın strarı ve Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni olan Cahide Sonku’nun hayatı yeni sezonda “Kanadı Kırık Bir Kuş Misali Cahide Sonku” adıyla Çiğdem Tunç ve Çiğdem Tunç Tiyatrosu oyuncuları ile tiyatro sahnesinde tiyatroseverlerle buluşuyor

O dönemde kısa bir sürede şöhretin zirvesine çıkan ama 1981 yılında harabe bir pansiyonda tek başına hayatını kaybeden Cahide Sonku’nun hayat hikayesi aslında sanat dünyasına adeta bir ibret hikayesi olmuştur.

Tiyatro sahnesinde Türk Sinemasının ve Türk Tiyatrosu’nun efsane bir ismi olan Cahide Sonku’yu canlandıran Çiğdem Tunç; “ Sanat hayatım boyunca bu oyunu gerçekleştirmek istedim. Bu mesleğe gönlünü vermiş efsane bir kadını genç oyuncu arkadaşlarıma ibret teşkil etmek için hatırasına zarar vermeden sahneye taşıyarak hem sahnelemek hem oynamak benim için adeta bir yaşam projesiydi. Böylesine efsane bir sanatçıyla benim aramda biraz benzerlik, çokça da zıtlıklar var. Ben de tıpkı kendisi gibi gerçek aşkı bulmak adına bir ömür boyu talihsizlikler yaşadım. Ama ben alkol veya başka bir şeyle destek almamayı tercih ettim. Cahide Sonku’nun hayatında Muhsin Ertuğrul harici çevresinde kendisi çekemeyen ve onu bu tür kötü alışkanlıklara sürükleyen insanlara rast gelmiş olmasıdır” dedi.

Başarılı sanatçı Çiğdem Tunç ayrıca  bu projeyi çok değerli oyuncularıyla birlikte sahneleyerek, büyük bir hayalini gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.