Yiğit Özşener “Simyacı” adlı romanı seslendirdi

222

Türk sinemasının ve dizilerinin başarılı ve ünlü oyuncusu Yiğit Özşener Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun dünya edebiyatına kazandırdığı önemli eseri Simyacı, adlı kitabını seslendirdi. Dünyaca ünlü yazarın Simyacı adlı romanı 1988 yılında yayınlandıktan çok kısa bir süre içinde 42 ülkede basılırken ve 26 dile çevrilen eser, Türkiye’de de ilk kez 1996 yılında kitapseverlere Can Yayınları tarafından buluşturulmuştu.

Dünyanın en çok okunan romanları arasında yer alan Simyacı’yı seslendiren Yiğit Özşener kitabı seslendirirken romanın kahramanı olan Santiago’ya eşlik etmenin, kitapta da olduğu gibi bir yolculuğa çıkmaya benzediğini belirtti ve sözlerine “Kitabı okurken kendimi kitabın içinde bulurken aynı zamanda gözümün önüne resimler geldi. Bu kitabı okumak ve anlamak büyük bir keyif verdi” dedi.

Bilindiği üzere Simyacı adlı roman Endülüslü bir çoban olan Santiago gördüğü bir rüyadan etkilenerek İspanya’dan başlayıp Mısır’da son bulan yolculuğunu anlatıyor. Santiago yaşadığı serüvende , onu düşlerine kavuşturduğu kadar hayatın hakikatine de ulaştırıyor. Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Simyacı bugüne kadar bir çok hayata dokunurken Mevlana’nın ünlü Mesnevisi’nde yer alan bir öyküden yola çıkılarak yazıldı. Simyacı’nın dünya gelinde yakaladığı başarının en büyük sırrı olarak mistik hikayesiyle hayata dair adeta kılavuz niteliğinde bir eser olması olarak gösteriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.