Uluslararası göç filmleri festivali başlıyor

183

Bu yıl Gaziantep’te yapılması düşünülen ancak tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında “Uluslararası Göç Filmeleri Festivali”’nin başlangıç tarihi ertelenmişti. Festivalin açılış töreni alınan bir kararla Gaziantep’te bulunan tarihi Mecidiye Han görüntüleri eşliğinde gerçek zamanlı 3D sanal stüdyodan gerçekleştirilecek. Festivalin açılış konuşmalarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un konuşmalarıyla başlayacak ve festival kapsamında “Onur Ödülü” ve “Sınırsız İyilik Ödülü” sürpriz isimlere verilecek.

Festivalde jüri koltuğunda ünlü isimler yer alırken Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film olmak üzere üç kategoride yarışacak filmler tanıtılacak. Festival kapsamında dünyanın tanınmış 20 sanatçısı dijital bir ortamda bir araya gelerek “Gaziantep Yolunda” türküsünü özel enstrümanlarla seslendirecekler.

Festival CNN Türk ekranlarında canlı olarak yayınlanacak ve aynı zamanda festivalin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından da canlı olarak takip edilebilinecek.

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceyhan yapacak ve festivalin onursal başkanlığını da Suriye asıllı Süryani bir göçmen olan Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham’ın üstlenecek. Festivalin diğer jüri üyeleri de Danny Glover, Emir Hadzihafizbegovic, Joan Chen, Lone Scherfig, Sandy Powell ve Seyyid Şahap Hüseyni gibi isimler tarafından oluşturuldu.

Festivalde en iyi uzun metrajlı film için 15 bin Euro, en iyi kısa metrajlı film ve ilham verici senaryo dallarında birinci olacak esere de 5 bin Euro ödül verilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.