Mehmet Akif Ersoy’un hayatı film oluyor

549

Türkiye’nin en büyük milli değerlerinden biri olan İstiklal Marşı’nın yazılışı ve Mehmet Akif Ersoy’un hayatında kesitlerin anlatılacağı “Akif” filmin çekim hazırlıklarına başlandı.

Tarçın Film’in yapımcılığını üstlendiği “Akif” filmi için yönetmen koltuğuna Kudret Sabancı otururken filmin senaryosunu da Hakan Haksun kaleme aldı. Filmin çekimleri için Ankara, İstanbul ve yurt dışında yapılması düşünülürken filmin danışmanlarından birisi de Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon üstlendi. Çekimlere Eylül ayında başlanılması düşünülen “Akif” filmi için oyuncu seçimleri halen devam ediyor.

Filmin vizyona giriş tarihi olarak İstiklal Marşı’nın kabulünün 100.yılı olan 12 Mart 2021 tarihi düşünülürken filmin diğer danışmanlarından biri olan Fatih Bayhan “Mehmet Akif Ersoy’u sadece İstiklal Marşı yazan bir şair olarak tanıyanlar var. Bu film sayesinde Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadelede verdiği mücadeleyi ve diğer eserlerini de tanıtmak olduğunu” ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Bayhan “Bugüne kadar Mehmet Akif Ersoy’u anlatan bir film yapılmadı. Filmi İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100.yılında vizyona sokmak için büyük bir çaba sarf edeceğiz.  Filmde İstiklal Marşı’mızın yazılış hikayesi ön planda olacak. Tabi bunun yanından milli şairimizin hayatından kesitler de yer alacak” diyerek açıklamasını tamamladı.

Mehmet Akif Ersoy’un torunu ve “Akif” filminin danışmanlarından biri olan Selma Ersoy Argon ise “Dedemin hayatını ve çalışmalarının anlatılacağı bir filmin yapılacak olması beni çok mutlu etti. Türk toplumunun dedemi daha iyi tanımasından dolayı sevinçliyim. Bu filmi yapmayı düşünen ve emeği geçen herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.