Türk sineması yaratıcılıktan uzak

368

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden ve senaristlerinden biri olan Ezel Akay YouTube’da yayınlanan ‘Senaryo Sohbetleri’ne konuk olarak sinema hikayesinin küçük yaşlarda başladığını belirterek “ Daha yuvaya giderken 6 yaşımda iken arkadaşlarımızla oyunlar oynardık. Yuvadaki öğretmenimiz izin verdin ve bu oyunlardan birisini daha o yaşta sahneye koydum. 7 yaşıma geldiğimde kukla oynatıyordum. Bu tecrübelerinin ardından üniversite eğitimine kadar olan sürede sanatla hiçbir ilgim olmadı” dedi.

Açıklamalarına devam eden usta yönetmen Ezel Akay, “Lise hayatım bitince üniversite sınavlarına girdim ve mühendisliği kazandım. Üniversite eğitimi esnasında 12 kulübe birden üye oldum. Daha sonra ki yıllarda da profesyonel olarak sanat hayatına atıldım. Üniversite eğitimim bitince Amerika’ya tiyatro eğitimi için gittim fakat Türkiye’ye dönünce de tiyatroyu bırakıp sinemaya adım atmaya karar verdim” dedi.

Türkiye’ye döndükten sonra klip ve reklam yönetmenliğine başlayarak kendisine deneyim kazandırdığını ifade eden Ezel Akay “Tam sinemaya adım atacağım dönemde Türk sineması adeta çökmüştü. İnsanlar artık sinemaya gitmiyordu. Bu duruma rağmen sinema dünyasına giriş yapmaya karar verdim ve girdim.

Türk sinemasında yaratıcılık olmadığını ifade eden Akay “ Bağımsız diye tabir edilen filmlerin bile bir çoğunda yaratıcılık yok. Yapılan bu bağımsız filmler arasında çok azı iyi yapılıyor. Bir çoğunun yaptığı şey aslında aynı konuları tekrar eden işler. Ülke olarak bunu bir şekilde aşmamız için yaratıcı bir dalgaya ihtiyacımız var” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.