Ya İstiklal Ya Ölüm’de Millet Meclisi kurulmasına engeller kalkıyor

214

TRT 1’de geçtiğimiz hafta yayınlanan ve büyük bir beğeni ile izlenen  “Ya İstiklal Ya Ölüm” yeni bölümüyle ekranlarda.

İkinci bölümde Atatürk’ün çağrısı üzerine Ankara’ya ulaşmaya çalışan mebusların yaşadıkları süreç anlatılırken Salih Hulusi Paşanın istifası sonrasında İngilizlerle işbirliği yapan Damat Ferit Paşa hükümetinin kurulması, İstanbul’daki vatanseverlerin silahları Anadolu’ya ulaştırmaları ve kurulan gizli telgraf merkezinin Ankara ile irtibatı yer alıyor.

Topkapılı Mehmet ve arkadaşları milli mücadele için Anadolu’ya silah sevkiyatı yaparken İngiliz askerlerinin kendilerini yakalamasından son anda kurtulurlar. Mustafa Sagir Mustafa Kemal’e suikast yapmak için görevlendirilir ve Ankara’ya geçmek için formaliteden bir cemiyet kurar. Milli mücadeleye katılanlara izin verme işinde mühür Hüsamettin Beydedir. Mustafa Sagir’in ajan olacağından şüphelenen Hüsamettin Bey ciddi endişeler yaşamaktadır.

Ortalığı bir anda Salih Hulusi Paşa hükümetinin istifa ettiği haberi karıştırmıştır. Halk arasında Damat Ferit’in yeni hükümeti kuracağı söylentisi hızla yayılmaktadır. Milli mücadele yanlıları bu durumdan hiç hoşnut değildir. Çünkü Salih Hulusi Paşa İngilizleri oyalarken Damat Ferit Paşa devamlı olarak İngilizlerle işbirliği içindedir. Milli mücadeleye katılan herkesi vatan haini olarak gören Damat Ferit Paşa kendisine yakın olan gazetecileri kullanarak milli mücadele yanlıları için yalan haberler yaptırmakta ve Şeyhülislam aracılığıyla fetvalar verdirmektedir.

Yeni açılacak için yola çıkan mebuslar sonunda hedeflerine ulaşırlar ve Ankara’ya varırlar. Artık Ankara’da Millet Meclisinin açılmasına son bir adım kalmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.