Parazit filmi Oscar ödül törenine damga vurdu

158

Bu yıl 92. Kez düzenlenen Oscar ödül törenine 6 dalda adaylığı bulunan Güney Kore yapımı Parazit filmi adeta damga vurdu. Ödüle aday olduğu 6 daldan en iyi film, en iyi uluslararası film, en iyi senaryo ve en iyi yönetmen ödüllerini alarak 4 dalda Oscar ödülünü kucakladı. Oscar ödüllerinde bir ilki gerçekleştiren Parazit filmi İngilizce olmayan bir film en iyi film Oscar ödülünü kazanırken aynı zamanda yine Oscar tarihinde ilk kez en iyi film ve en iyi yabancı film ödülünü kazanarak bir ilke imza attı.

FİLMİN KONUSU

Parazit, filmiz zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak giden yoksul bir ailenin yaşadıklarını ,sınıf farklılıklarını, aile ilişkilerini ve kapitalizmi işliyor. Filmde iki aile anlatılıyor. Zengin olan Park ailesi soylarından gelen zenginliği sergilerken Kim ailesi ise fakir ama zeka bakımından çok zengin bir aileyi anlatıyor. İster kader diyelim ister şans diyelim işte birbirine bu kadar zır iki aile bir çatı altında bir araya geliyor.

Kim ailesi kolej çağındaki Ki-Woo’yu manipülasyon konusunda yetiştirirken aslında aynı zamanda Park ailesinin arasına iyice yerleşirken verdiği lüks hizmetlerle de evdeki herkese karşı büyük bir zafer kazanmaya başlıyorlar. Park ailesine gelen bir asalak misafir ev içinde hizmetçi olan ailenin yaşadığı konforu fark ederek bu konforu tehdit etmeye başladığında dengeler bir anda alt üst oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.