Manuş Baba kimdir?

400

Manuş Baba, Diyarbakırlı bir ailenin çocuğu olarak 1 Aralık 1986 tarihinde Mersin‘in Tarsus ilçesinde dünyaya gelmiştir. Manuş Baba’nın asıl ismi Mustafa Özkan olup ilk öğretimin 4 yılını Tarsus’un Turgut İçgören ilköğretim okulunda okuduktan sonra ailesinin mevsimlik işçi olarak Antalya’ya taşınmaları üzerine ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Antalya Gazi Lisesi’nden 2005 yılında mezun olmuştur.

Manuş ismini anneannesinin kendisine çocukluğundan itibaren kendisine devamlı olarak “kendisi güzel çocuk” anlamına gelen Manuş olarak hitap etmesinden dolayı aldığı söylenirken bir iddiaya göre de Avrupa çingenelerinin Manuş kelimesini “İnsan” anlamında kullandıkları için bu ismi seçtiği söylenmektedir.

Müziğe ilk ciddi adımını lise yıllarında babasının kendisine aldığı gitarla atan Manuş Baba kısa bir süre içinde şan ve müzik eğitimi alır ve 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazandı. Okulda okuduğu dönemlerde kendi bestelerini ve yaptığı coverları sosyal medya üzerinde paylaşarak kısa sürede ismini duyururken üniversitede arkadaşlarının kurduğu “Güneşe Yolculuk” adlı grubun vokalisti olarak Antalya’da bir çok yerde sahne alarak profesyonelliği ilk adımlarını attı.

Manuş Baba için 2015 yılı müzik hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Bu yıl Murat Kınay ile tanışarak kısa bir süre içinde beraber çalışmaya başladılar ve birlikte ilk deneyimlerini yaparak  2016 yılında “Albümsüz Türkiye Turnesi” adı altında bir çok şehirde müzikseverlerle buluştu.

Manuş Baba, “Dönersen Islık Çal” adlı albümünü Kınay Production etiketi ile Mayıs 2017‘de çıkartırken bu albüm aynı yıl albüme ismini veren şarkısına çekilen video klip kısa sürede 30 milyon civarı izlenme sağlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.