2019’a damga vuran 9 arkeolojik keşif

158

Arkeologlar yaptıkları kazılarda geçmişte yönelik yeni keşifleri gün yüzüne çıkardı. Bunlardan birisi, İngiltere’de ortaya çıktı. Ülkedeki Great Whelnetham köyünde Roma dönemine ait mezarlık bulundu. Mezarlıkta kafaları vücutlarından ayrılmış iskeletler ortaya çıkarıldı.

Suffolk’taki 4. yüzyıla ait olduğu bilinen mezarlardaki 52 iskeletin 17’sinde kafalar, bacakların yanına ya da arasına konulmuş durumdaydı.

Suffolk eyaleti, MS 1. yüzyılın ortasından MS 5. yüzyılın başlarına kadar Roma idaresi altındaydı.

Mısır’da da renkli kabartmaları olan yazıtlarla süslenmiş mezar bulundu.

Kahire’nin güneyindeki Sakara’ya yakın noktadaki mezar, yaklaşık 4400 yıl önce Mısır’ı yöneten Beşinci Hanedan dönemine ait. Renkleriyle dikkat çeken mezarda yelkenli gemilerin tasvirleri, tarlada çalışan Mısırlılar ve tanımlanması zor karmaşık desenler bulunuyor.

Yunanistan’da bulunan ve 210 bin yıllık olduğu düşünülen kafatası parçaları da Homo sapienslerin Afrika’dan Avrupa’ya sanılandan çok daha önce geçtiğini gösterdi.

Bilim insanları kafatasının 170 bin yaşında olduğu fakat bir Neanderthale ait olduğu tespit edildi.

Krallar Vadisi’nde de yaklaşık 3000 yıl önce kraliyet ailesinin gömüldüğü yerde sayısız keşif yapıldı. Mısırlı arkeologlar o dönemde işçilerin mezarlar için malzeme ürettikleri bir atölye kompleksi buldu. Ayrıca bölgede çanak çömlek boyama, mobilya üretimi ve altın temizleme atölyeleri de ortaya çıkarıldı. Mumyalamadan kalan keten, ip ve diğer malzemelerin bulunduğu bir oda da gün yüzüne çıkarıldı.

İsrail’in Tel Aviv şehrinin 30 kilometre kuzeyindeki En Esur kazı alanında da 5000 yıllık bir antik kent keşfedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.