14. Contemporary Istanbul’u 74 bin kişi ziyaret etti

164

Aralarında 14. Contemporary Istanbul ile 16. İstanbul Bienali’nin de bulunduğu çok sayıda etkinlik, yerli ve yabancı sanatçıları 2019 yılında İstanbullu sanatseverlerle bir araya getirdi.

2019 içinde gerçekleştirilen sergi ve bienaller yüz binin üzerinde sanatsevere ulaştı.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Contemporary Istanbul, aralarında Fransa, Rusya, Avusturya, İspanya, İsviçre ve İran’ın da olduğu 22 ülkeden çağdaş sanat örneklerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Türkiye ve dünyanın önde gelen galeri, sanatçı, kurum ve kuruluşlarını İstanbul’da sanatseverlerle bir araya getiren fuarı ön izleme günü dahil 74 bin kişi gezdi. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarda, sanatseverler ve sektör profesyonellerinin yanı sıra siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından misafirler ağırlandı.

Fuarda, 74 galeri, 510 sanatçı ve bin 400’den fazla çağdaş sanat eseri yer alırken, atölyeler, söyleşiler ve interaktif işlerle ziyaretçilerin fuarın bir parçası olması da sağlandı. Çocuklar için özel alanların da hazırlandığı etkinlikte ayrıca müzeler ve teknoloji firmaları da stant açtı.

Türkiye’den 8 sanatçının katıldığı 16. İstanbul Bienali’nde, 25 ülkeden 56 sanatçının 220’den fazla eseri sergilendi. Farklı alanlarda çalışan sanatçıların bienal için özel olarak ürettiği 36 yeni eser de İstanbul’da ilgilisiyle buluştu.

Bienal, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Tophane’deki yeni binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada’da 14 Eylül-10 Kasım’da ziyaretçilerini ağırladı.

Bu yıl Yapı Kredi 75. Yıl Sergileri yıl boyunca sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.