Hem takımları için hem vatanları için mücadele etmişler

175

Bir yandan formasını terlettikleri futbol takımlarında mücadele ederken diğer yandan Birinci Dünya Savaşı’nda bir yandan cephede vatan savunması yapan bir çok futbolcumuzun hikayesi belgesel olarak hazırlanıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda şehit ve gazi olan futbolcuların hiç duyulmamış hikayeleri “İdmancılar” adlı bir belgesel ile beyazperdeye taşınmaya hazırlanıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın  başlamasının ardından ilan edilen seferberlik sonrasında eli silah tutan herkes cepheye çağırılırken o dönem kendi kulüplerinde futbol oynayan bir çok futbolcumuz da bu çağrıya sessiz kalmayarak cephede savaşmışlardı.

Gargus Medya Yapım bu futbıolcların öykülerinden esinlenerek daha önce hiç duyulmamış bu isimsiz kahramanların öykülerini belgesel yapmak için kolları sıvadı. Ön çalışmaları biten “İdmancılar” adlı belgesel de vatanı uğruna şehit ve gazi olan futbolcularımızın hikayesi anlatılacak.

Gargus Medya Yapım medya ilişkiler uzmanı Sare Kadakçı yaptığı açıklamada “ İlk kez 4 yıl önce tesadüfen Kurt Celal adlı futbolcumuzun hikayesini duyduğumda çok etkilendim. Böyle kahramanların öykülerini bir çok insana duyurmak için neler yapabilirimi düşünürken yolumuz Eda Fatma Gürbüz ile kesişti. Konuyu kendisi ile paylaşınca hemen bir yol haritası çizdik. İlk araştırmamızda Türkiye’de bu tarzda hiçbir belgesel yapılmadığını tespit ettik.  Proje kapsamında tüm Türkiye’yi dolaşacağız. Biz bunu Türk halkına bir hizmet olarak düşünüyoruz ve çalışmalarımıza başladık. Önümüzdeki yıl “İdmancılar” adlı belgeselimizi vizyona sokmayı hedefliyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.