Yahudi yönetmen Müslüman ailelerin hikayelerini beyaz perdeye taşıdı

167

11 Eylül saldırıları sonrasında başlayan İslamofobi ve Müslümanlara yönelik ayrımcılığı anlatan “Sıradaki Kim?” (Who’s Next) filmi Amerika’da vizyona girerek seyirciyle buluştu.

Nancy Cooperstein hem yapımcılığını hem yönetmenliğini üstlendiği belgesel tarzdaki film Manhattan’daki Jccmanhattan salonunda sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Amerikan toplumu tarafından ayrımcılığa uğramış Müslüman ailelerin hikayelerini Cooperstein, beyaz perdeye taşıdığı filmin ileri ki günlerde alacağı olumlu ve olumsuz tepkiler çok merak ediliyor.

“Botlu adamlar beni değil, küçük bir Müslüman kızı almaya geliyordu”

İkinci Dünya savaşı yıllarında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Amerika’da doğduğunu belirten Cooperstein, babasının Rusya’daki Yahudi toplama kampından kaçarak Amerika’ya yerleştiğini, Trump’ın seçim döneminde dile getirdiği göçmen karşıtı mesajlar üzerine bu tarz bir film yapmaya karar verdiğini anlattı.

Cooperstein, “Çocukluğum da ailemden hep dinlediğim hikayeler sonrasında ayağında botlu Nazilerin beni almaya geldiğini görmeye başlamıştım. Trump başkan olunca bu sefer de bu botlu adamların küçük bir Müslüman kızı almaya geldiğini görmeye başladım” dedi.

“Film için Müslüman ailelerle uzun saatler geçirdim”

Belgesel filmini 3 yılda tamamladığını belirten Cooperstein, sürenin bu kadar uzamasının en büyük nedeninin maddi imkansızlıklar olduğunu ve filmi küçük bir ekiple bitirmek zorunda kaldığını ifade etti.

Müslüman ailelerin kendisinin Yahudi olmasından dolayı tepkili yaklaştığını belirten Cooperstein, “Bir çok Müslüman aile tepkili oldukları için onları ikna etmek  için uzun saatler geçirmek zorunda kaldım. Ama bu süreçte öğrendiğim yegane şey din veya kültür farkı ne olursa olsun aynı değerleri paylaşıyoruz” dedi.

Cooperstein yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı “Sıradaki Kim?” filminin birçok kilise, cami, lise ev, üniversitelerde gösterilmesini istediğini ve bu film sayesinde belki de insanların birbirlerini daha iyi tanımaları konusunda cesaretli adımlar atmasına vesile olabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.