‘İyi ki doğdun Ludwig’ senfonik konseri

196

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), Ludwig Van Beethoven’ın doğumunun 250’nci yılı anısına dünya çapında gerçekleştirilen anma törenleri doğrultusunda Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde ”İyi ki doğdun Ludwig” senfonik konseri sundu. Konser iki perdeden oluştu.

Konseri SAMDOB Orkestra Şefi Artun Hoinic yönetti. Konserde solist olarak piyanist Kandemir Basmacıoğlu yer aldı. SAMDOB sanatçılarının katıldığı konserin başkemancısı ise Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Deniz Aydın oldu.

Dünya sahnelerinde başarılı performanslar sergileyen piyanist Kandemir Basmacıoğlu, SAMDOB’da ilk defa yer aldı.

Antalya Devlet Opera ve Baleside yeni sezonu Beethoven’ın “9. Senfoni”siyle açtı.

Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış konserinde, Beethoven’ın en ünlü eseri olarak bilinen “9. Senfoni” seslendirildi.

Konserde orkestra şef Cemi’i Can Deliorman, koro Mahir Seyrek tarafından yönetildi. Programda solist olarak soprano Aslı Ayan, mezzosoprano Medine Tuganova ve tenor Göksay Yaran ile bas Engin Suna sahne aldı.

Beethoven’ın duymamaya başladıktan sonra bestelediği bilinen 9. Senfoni, “insan sesinin kullanıldığı ilk senfonik eser” olarak tanınıyor.

Ölümsüz besteleri ortaya çıkaran Beethoven, babasının zoruyla başlamış, 12 ile 13 yaşlarında Mozart’tan ders almıştır.

Mozart, Viyana’da, Beethoven’daki ışığı keşfetmiş ve “Bu çocuğa çok iyi bakın. Bir gün tüm dünya onu tanıyacak” demiş ve ünlü bestecinin en önemli müzisyeni olacağını ifade etmişti.

İlk senfonisini 1799 yılında besteleyen Beethoven, zaman içinde işitme duyusunu yitirmiş ve piyano çalmayı yavaş yavaş bırakmıştır. 1827’de hayatını kaybeden ünlü besteci, eserleriyle halen günümüz sanatçılarına ilham oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.