Omar ve Biz Varşova Film Festivali’nde yarışacak

15

Yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er ve Maryna Er Gorbach çiftinin beraber yaptıkları “Omar ve Biz” adlı filmleri festival yolculuğuna dünyanın en prestijli festivallerinden Varşova Film Festivali ile start veriyorlar

Yapımcılığını da üstlenen ödüllü senarist ve yönetmen Mehmet Bahadır Er ‘in yaptığı “Omar ve Biz” 11-20 Ekim tarihleri arasında dünya prömiyerini düzenlenecek 35. Varşova Film Festivali’nin ana yarışmasında yapacak.

Varşova Film Festivali FIAPF tarafından dünyanın en seçkin on beş uluslararası festivalinden biri olarak belirlenmiş ve bu festivalde En İyi Film Ödülü dalında  yarışacak olan OMAR VE BİZ, filminin konusu” Türkiye ile Yunanistan sınırında yaşayan emekli komutan İsmet (Cem Bendir)’in komşusu Sabri ( Menderes Samancılar) hayatlarını kurtardığı iki göçmeni evinde misafir etmeye başlar. Göçmenleri misafir etmesi sonucu İsmet ve Sabri arasında yaşanan derin çatışmalar anlatılıyor.

Filmde ayrıca İsmet’in oğlu Kemal’in (Ushan Çakır) babasından kaçarak Amerika’ya kaçak olarak girip yerleştiğini, yeni emekli olmuş bir askerin iki göçmen ile aynı yerde yaşamasının kendisini beklenmedik olayların içinde bulmasını, yaşadığı insani tecrübeler sonrasında kendisinin politik yargıları ile kendi önyargılarının değişmesi ve yüzleşmelerine tanık oluşu” anlatılıyor.

Filmde Omar rolünü Taj Sher Yakub üstlenirken Mariye rolünü de Hala Alsayasneh üstlendi. Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan Suriyeli iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılırken Omar ve Biz filmi  Kültür Bakanlığı destekli olarak TRT ile ortak olarak çekildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.