Barış Manço kimdir?

358

Barış Manço, Rikkat ve Hakkı Manço çiftinin dördüncü çocukları olarak 2 Ocak 1943 tarihinde, olarak Moda’da dünyaya geldi. Annesi Rikkat Hanım, aynı zamanda Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen müzik yeteneğiyle daha ortaokul döneminde müzikle ilgilenmeye başladı. Galatasaray Lisesi’nde okurken Barış Manço ilk önce arkadaşları ile “Kafadarlar” daha sonra da “Harmoniler” grubunu kurarak liderlik özelliğini de ortaya sermiş oldu.

Lise eğitimi bittikten sonra Belçika’ya giden Manço burada Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1963- 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari eğitimi aldı. Belçika’da eğitim aldığı süre içinde  bir çok ülkeden müzisyenin yer aldığı “Lemistgrees” adında, bir grupta yer aldı ve bu iki yıllık süreç içinde Paris Olympia’da konser verdi.  Ayrıca Manço 1966 yılında Paris’te iki 45’lik plak çıkardı.

1970 yılında Türkiye’ye dönen Barış Manço, Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar” adlı müzik grubunu kurdu. O dönem piyasada revaçta olan aranjman şarkılara büyük tepki göstererek Anadolu’dan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı.

 

“Dağlar Dağlar” adlı onuncu plağı  ile büyük bir çıkış yapan Manço’nun bu albümü beş aylık kısa bir süre içinde 700 bin adet sattı. Bu şarkı ve albüm aynı zamanda Barış Manço’ya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalışırken Kurtulan Ekspres’i kurdu. 1973 yılında da ilk klip çalışmasını “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1978 yılında Lale Manço ile evlilik yapyı ve bu evliliğinden Doğukan ve Batıkan adında iki erkek çocuğu oldu.

1980 yılında “Nick The Chopper” adlı şarkısı ile birinci oldu. Daha sonra ülkemizde ve dünyada bir çok televizyon programına konuk olurken bir çok ülkede konserler veren Barış Manço 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine  “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı ama elendi.

1988 yılının Ekim ayında “7’den 77’ye”  adında  TRT 1’de ailelerin ve çocukların çok büyük rağbet ettiği bir  program 1998 yılında 370.kez ekrana gelerek büyük bir rekor kırdı.

 

Müzik hayatı boyunca 200’den fazla bestesi ve şarkısı bulunan Barış Manço hayatı boyunca 12 altın plak ve 1 kez platin plak ödülü alırken şarkıları aynı zamanda Flemenkçe, İngilizce, Yunanca, Japonca, Kürtçe, İbranice olarak bir çok sanatçı tarafından yorumlandı. Barış Manço’ya 1991 yılında devlet sanatçısı ödülü verildi.

 

Barış Manço 1 Şubat 1999 tarihinde İstanbul Moda’da hayata gözlerini yumdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.