Migren hastalığı büyük bir hızla artmaya başladı

225

İnsanların baş ağrılarını konuştuğunda ilk akıllara gelen hastalık olarak önce migren ardından beyin kanaması gelmektedir. Migren hastalığı çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olarak gösterilmektedir. Türkiye’de yaşayan her 5 kadından 1’i, her 10 erkekten 1’i migren hastalığı ile karşı karşıya olduğu tespit edilmiştir. Migren hastalığı yakalanan kişinin hayatının kalitesini deforme ettiği gibi aynı zamanda bu hastalık yüzünden bir çok insanın iş ve aile yaşantısında ciddi sorunlar yaşanıyor.

MİGREN  HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİLER

Migren hastalığı başlangıç safhası başın belli bir kısmının yavaş yavaş ağrıması ile başlıyor. Hastalığın ilerleyen safhalarında ise hafif ağrı yerini zonklamaya dönüşürken, migren rahatsızlığı çeken kişilerde ışığa ve ses karşı tahammül sınırlarını zorlayan ağrılar beraberinde kusma sorunu yaşanıyor. Çok ciddi bir hastalık olmasına rağmen migren hastalığının günümüzde tedavisi mevcuttur.

MİGREN HASTALIĞINI TETİKLEYEN SEBEPLER NELERDİR

Stres, çevresel faktörler ve yiyecekler Migren hastalığını tetikleyen en büyük etkenler olarak gösterilmektedir. Migren ağrıları özellikle, menopoz, gebelik dönemlerinde ve stres , deprasyon ve anksiyete gibi durumlarda birden bire ortaya çıkabilir.

MİGREN TEDAVİSİNE BOTOKS

Kronik migren hastaları için uygulanan en etkili yöntemin botoks olduğu tespit edilmiştir. Uzman doktorlar tarafından hastalığın kontrol altına alınması için verilen ilaçların düzenli kullanılması sonucu da Migren hastalığının tedavisinin mümkün olduğu bilinmektedir.

MİGREN AŞISI 2020 YILINDA TÜRKİYE’DE

Amerika ve Avrupa’da 2018 yılının ilk dilimlerinde migren aşıları piyasaya sürüldü. Bu aşılar damar yolu ve cilt altından hastalara vurularak hastalığın tedavisi sağlanırken iğne tedavisi hastalığın safhalarına göre aşıların kullanım sıklığı bir ay ile üç ay arasında değişiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılından itibaren Migren aşıları ülkemizde de satılmaya başlanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.