İnci Çayırlı hayata gözlerini yumdu

81

Son günlerde önce Ferhan Şensoy, ardından Nusret Çetinel’in ölümlerinin arkasında bugün yine uzun yıllar boyu Türk Sanat Müziği icra eden ve koro şefliği yapan duayen sanatçı İnci Çayırlı 86 yaşında hayata veda etti.

İnci Çayırlı için Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir tören düzenlenecek ve düzenlenecek tören sonrasında İnci Çayırlı’nın cenazesi Fenerbahçe Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedilecek.

İNCİ ÇAYIRLI KİMDİR?

1935 yılında İstanbul’da doğan İnci Çayırlı, Çamlıca Kız Lisesi’nde okudu. Profesyonel müzik hayatına İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı olarak göreve başlayan İnci Çayırlı daha sonra  İstanbul Radyosu’nda da çalışmaya başlarken dönem dönem Türk Sanat Müziğinin duayen sanatçılarından Münir Nurettin Selçuk’un korosunda yer aldı. Yaptığı çalışmalarla kısa sürede İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapan İnci Çayırlı, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği korosunun kurucu şeflerinden oldu. 1995’te bu görevinden ayrıldı. Kültür Bakanlığı 1998 yılında sanatçıya devlet sanatçısı unvanı verdi. Bir dönem ünlü tarihçi Murat Bardakçı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihin Arka Odası” adlı programda sunuculuk yapan İnci Çayırlı bugüne kadar birçok ünlü sanatçıya da destek vermiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.