“Kutsal Ağaçlar” sergisi sanatseverlerle buluştu

50

Ahmet Güneştekin’in “Kutsal Ağaçlar” adlı kişisel sergisine Bodrum’da yer alan Zai Yaşam ev sahipliği yaptı.

 

Serginin açılışına İnci Aksoy, Yalçın Ayaydın, Zeynep – Volkan Demirel , Aydın Doğan, Ali Poyrazoğlu, Tilda Tezman, Murat Ülker, , Fulya-Haluk Nayman gibi birbirinden değerli isimler katılırken sergi isteyen sanatseverler tarafından yaz boyu ziyarete açık olacak.

 

Sergide sergilenen eserler Ahmet Güneştekin’in farklı ifade araçlarından yararlandığı işlerini bir araya getirerek bakış açılarının ve yöntemlerin indirgenemez çoğulluğuna vurgu yapıyor.. Ahmet Güneştekin  yaratıcı denemelerinin özünü yakalayan, algı ve duyguları için görsel bir eşdeğer yarattığı bronz heykelleri, geçmiş uygulamaların dışında kalarak yaptığı seramik işleri ve mitolojik öğeleri, optik yanılsamaları yaratan yarıkürelerin yanı sıra, işlerin yüzeyinde ortaya çıkan üç boyutlu yarıkürelerle bütünleştirdiği işleri sergileniyor.

“Kutsal Ağaçlar”da sergilenen Gelene–ek adını verdiği çalışmalarının temel felsefesini sanatçı –ek ifadesine yüklediği anlam üzerine kurmuştur. Gelenek ifadesinin gelene–ek biçiminde kullanımı gelenek ve onun elde ediliş biçimi olan deneyimin şimdiye taşınma tasarısıdır. Gelene–ek, geçmişte kalan ve bugüne olduğu gibi taşınmak isteneni değil, kopmaksızın devam eden bir bütünü ifade eder. Bu devamlı değişen, çoğullaşan bütün ancak kesintisiz olarak yorumlandığında canlı kalır. Geçmişten bugüne tekrar eden, uzanan, kalan, gelen bir ek vardır. Bu ekin kesintiye uğraması düşünmenin de kesintiye uğraması demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.