Türkiye ve Kosova arasındaki sanat bağları bu projeyle büyüyor

14

Kosova ve Türkiye arasındaki kültür ve sanat bağlarının güçlenmesi amacıyla BAU Konservatuvar, Kültürel Çeşitlilik için Bölgesel Ağ-READ Projesi kapsamında, kültürlerarası hoşgörüyü teşvik eden projelere hibe sağlayacak.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Kültürel Çeşitlilik için Bölgesel Ağ – READ projesi kapsamında destek alan BAU Konservatuvar bölümü kültürel girişim projesi,. Proje, Türkiye Kalem Kültür Derneği, Goethe Institute (Üsküp), Association Krokodil (Sırbistan), Center for Balkan Cooperation (Kuzey Makedonya), Instituti I Librit dhe i Promocionit (Arnavutluk) ve Qendra Multimedia (Kosova)’dan oluşan STK’ların ortak koordinasyonunda yapılan çağrı karşılığında destek alan proje, BAU Halk Oyunları Topluluğu Gençlik Spor Kulübü Derneği tarafından da desteklenmektedir.

Kosovalı yazar Yeton Neziray’ın “Vaclav Havel’den Seyirci” isimli oyunu hem profesyonel oyuncularca okuma icrası hem de BAU Konservatuvar öğrencilerince için atölye çalışmaları yapılacak. Bu çalışmaların ardından Kosovalı yazar Yeton Neziray’ın “Vaclav Havel’den Seyirci” isimli oyunu önce Türkçe’ye çevirlecek ve daha sonra da Türkçe, İngilizce, Arnavutça olarak basılacak. Ardından Türkiye ve Kosova’da tanıtımı gerçekleşecek.

Proje çalışmaları, yeni bir tiyatro metni çerçevesinde birçok sanatçıyı buluşturacak. Böylece kültürlerarası köprüyü sağlamak için önemli bir adım atılmış olacak. Proje baştan sona hem basılı hem de dijital platformlarda ve etkinliklerde tüm sanatseverlerin erişimine açık olarak gerçekleştirilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.