Kutsal Ruh filmine ödül

42

TRT’nin ve Kültür ve Turizm Bakanlığının destekçisi olduğu “Kutsal Ruh” filmi ünyanın en prestijli ve en önemli festivallerinden 74. Locarno Uluslararası Film Festivali’nde eleştirmenlerden ve film endüstrisinden tam not aldı. İsviçre’nin Locarno şehrinde düzenlenen festivalde “Özel Mansiyon” ödülü alan film, kendine has sinema dili ve evreni ile jürinin dikkatini çekti.

Kutsal Ruh filmi İspanya, Fransa ve Türkiye ortak yapımı olarak hazırlanırken Türkiye ayağında ortak yapımcılığını Enes Erbay üstlend. Kutsal Ruh filmi İspanya Film Fonu, Valensiya Kültür Enstitüsü, CNC, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eurimages, TRT, RTVE, À Punt Mèdia ve Movistar+ tarafından destekleniyor.

Filmin yönetmenliğini üstlenen 1980 doğumlu İspanyol yönetmen Chema García Ibarra’nın daha önce çektiği kısa ve orta metrajlı filmler; Cannes Film Festivali “Yönetmenlerin 15 Günü Bölümü”, Sundance Film Festivali, Berlin Film Festivali ve Rotterdam Film Festivali’nde gösterildi ve 200’den fazla ödül kazandı. Kutsal Ruh filmin çekimerini  tamamı İspanya’nın Elche kentinde gerçekleştirilirken filmin kadrosunda hiç profesyonel olmaması dikkat çekerken film tamamen yerel halkın katılımıyla çekilirken filmin bir diğer özelliği de  ise 16mm ve 35mm filme çekilmiş olması.

 

Kutsal Ruh filminin konusu

Ovni-Levante isimli ufoloji derneği başkanı Julio’nun ölümü dernek için çok üzücü bir olaydır. Başkanın ölümü en çok dernek üyelerinden  Jose Manuel’i derinden etkiler. Çünkü Julio ve kendisinin insanlığın kaderini değiştirecek gizli bir projeleri vardır. Artık tek başına hareket etmek zorundadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.