Ferdi Akarnur kimdir?

208

Ferdi Akarnur 27 Ocak 1946 tarihinde Samsun’un Pazar mahallesinde doğarken çocukluğunu bu mahallede geçiren Akarnur ‘İlkokulu Fazılkadı İlkokulunda okudu. Namık Kemal Ortaokulun ardından Sanat Enstitüsü Motor bölümünden mezun oldu.

Ortaokul dönemlerinde tiyatro ile tanışan Akarnur’un oynadığı ilk tiyatro oyunu Reşat Nuri Güntekin‘in tek perdelik “İSTİKLAL” adlı oyundadır.  Ferdi Akarnur 1966 yılında Öğretmenler Derneği ile Samsun Oda Tiyatrosu’nun kuruluşunda yer aldı. Deli Kaymakam rolüyle 1966 yılında ODTÜ Amatör Tiyatro festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıktan sonra Samsun’dan ayrılarak İstanbul’a gelerek profesyonel tiyatro hayatına Orhan Erçin tiyatrosunda adım attı.

Ardından Avni Dilligil tiyatrosuna katıldı ve orada 4 yıl çalıştıktan sonra Sivas’ta askerlik görevini tamamladıktan sonra önce Ankara Oyuncularına, ardından Lale Oraloğlu tiyatrosu ve 1980 yılında Levent Kırca tiyatrosuna katıldı.

Yasemin Yalçın tiyatrosuna 1992 yılında katılan Akarnur daha sonra 2006 yılında Asuman Dabak‘ın kurduğu Tiyatro Komedi’de Papaz Kaçtı oyununda oynadı.

Levent Kırca tarafından hazırlanan ve televizyon ekranlarında yayınlanan “Olacak O Kadar” adlı programda yayınlanan kısa skeçlerle Türkiye’de yaşanan güncel komik ve trajikomik olayların anlatıldığı dizide birçok ünlü isimle birlikte rol alan Ferdi Akarnur daha sonra yaklaşık 12 yıl boyunca ekranların en uzun soluklu dizilerinden biri olan “Çocuklar Duymasın” da  Tamer Karadağlı ve Pınar Altuğ oynamıştır.

2014 yılında başrollerde Hande Soral, Serkan Şenalp‘ın oynadığı “Birleşen Gönüller” adlı sinema filminde Fikret Hakan ile beraber Ferdi Akarnur’da rol aldı.

Ferdi Akarnur, Yasemin Bilgiç ile evlendi. Ebru ve Burak adında iki çocuğu vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.