Neriman Köksal kimdir?

163

Türk sinemasında oynadığı “Fosforlu Cevriye” rolü ile bir döneme imza atmış vamp kadın rollerinin aranan ismimi gerçek adı Hatice Kökçü olan Neriman Köksal 17 Mart 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

Neriman Köksal’ın oyunculuk hayatı Çetin Karamanbey tarafından 1950 yılında çekilen Çete adlı sinema filminde canlandırdığı Rus Prensesi Nina rolü ile ilk adımını atarken daha sonraki yıllarda Metin Erksan’ın desteği ile kendisini sinema dünyasına kısa sürede kabul ettirmeyi başardı.

1950-1959 yılları arasında küçük roller de dahil olmak üzere 36 filmde yer alan Neriman Köksal en büyük çıkışını 1959 yılında çekilen “Fosforlu Cevriye” filmiyle yakaladı. Bu filmdeki rolüyle o dönemin birçok erkeğinin hayalini kurduğu kadın imajı ile ciddi bir çıkış yakaladı. Filmde canlandırdığı, erkekler üzerine hakimiyet kuran, dominant bir kadını canlandırdığı karakter ile bu filmden sonra Yeşilçam’da lakabı “Fosforlu” olarak kaldı.

Oyunculuk kariyerine devam ederken Neriman Köksal 1965 yılında müzik hayatına başlayarak bir albüm çıkarıp sahneleri denemesine rağmen başarısız olarak tekrar oyunculuk hayatına geri döndü.

Sinema hayatına vamp kadın tipleri canlandırarak giren Neriman Köksal ilerleyen yaşında da bu kez bu imajından vazgeçerek daha sert, oturmuş karakteri olan kadınları canlandırdı.

Neriman Köksal oyunculuk hayatı boyunca 120 civarında sinema filmi ve televizyon dizisinde oynamıştır. Ünlü sanatçı 24 Ekim 1999 tarihinde hayatını kaybetmeden kısa bir süre önce Nazlı Buse Öylek adlı genç bir kızı evlat edinmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.