Kerem Yılmazer Kimdir?

254

Kerem Yılmazer Denizli’de 1945 yılında dünyaya geldi. Lise eğitimi sonrasında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Yılmazer, Profesyonel oyunculuk hayatında 1988 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda konuk sanatçı olarak çalışmaya başladı ve 1990’da kadrolu oyuncu oldu.

Kerem Yılmazer tiyatrolarda oyunculuk yaptığı yıllarda “Eşkıya Aşkı”, “Kirli Yüzlü Melek”, “Gökçeçiçek” (Kozluca Hüseyin), “Ben Doğarken Ölmüşüm” ve “Gelin”in de aralarında bulunduğu 12 filmde rol aldı.

Dizi oyunculuğu tekliflerini de geri çevirmeyen ünlü oyuncu “Dikiz Aynası”, “Pembe Panjurlu Ev”, “Yalnızlığın Öteki Adı”, “Karar Sizin”, “Çekirdek Ailesi” gibi dizilerde oynadı.

Yılmazer, 1960’lı ve 1970’li yıllarda şarkıcılık yaptı, birçok müzikalde rol aldı.

Yurtdışında sahne sanatları üzerine eğitim alan Yılmazer, Şehir Tiyatroları’nda da “Kuşlar Müzikali”, “Genç Osman”, “Hürrem Sultan”, “Kuyruklu Yıldız Altında”, “Tensing” adlı oyunlarda rol aldı.

Kerem Yılmazer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda bu sezon “Bizans Düştü” adlı oyunda ‘kadı’, “Hakimiyet-i Milliye Aşevi” adlı oyunda da ‘Halide Edip Adıvar’ın kocası Adnan Adıvar’ rolündeydi.

Son olarak ‘II. Uluslararası Beyoğlu Buluşması’ etkinlikleri kapsamında Kerem Yılmazer, Nazım Hikmet ile Yunan şair Yannis Ritsos’un şiirlerini yorumlamıştı. Akbank Kültür Sanat Merkezi’ndeki şiir dinletisine Esin Afşar ve Yunan sanatçılar da şarkılarıyla eşlik etmişlerdi.

20 Kasım 2003 günü İstanbul’un Levent ilçesinde yaşanılan bombalı terör olayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı olan Kerem Yılmazer hayatını kaybetti.

Yılmazer, kendisi gibi bir tiyatro sanatçısı olan Göksel Kortay ile evliydi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.