Pekcan Koşar Kimdir?

559

Pekcan Koşar, 11 Nisan 1936 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nin İç Mimarlık bölümünü bitirdi. Çocukluğundan beri en büyük hayali olan tiyatroya Güzel Sanatlar Akademisi’nde amatör olarak başladı.

Profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1955 yılında Vern Sneider tarafından yazılmış olan Küçük Sahne’de sahnelenen ve Mücap Ofluoğlu, Kamran Yüce, Agâh Hün, Münir Özkul ve Sadri Alışık‘ın rol aldığı “Çayhane” adlı tiyatro oyununda oynayarak profesyonelliğe adımını attı.

Pekcan Koşar 3 yıl sonra 1958 yılında Oda Tiyatrosu’na geçti ve burada “Misafir”, “Gökteki kaldırımlar”, “Öteki”, “Tapılacak kadın”, “Tersine dönen şemsiye” adlı oyunlarda oynayarak Türk tiyatrosuna adını altın harflerle yazdırmayı başarırken iki yıl sonra da 1960 yılında Lale Oraloğlu‘nun; Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Cahit Irgat, Turgut Boralı, Tolga Tigin ve Güngör Duracan ile birlik oluşturarak kurduğu “Altı Tiyatrosu” adındaki tiyatro gurubuna katıldı ve onlarla birlikte oyunlara çıktı.

Tiyatroculuk hayatında farklı tiyatrolarda görev alan Pekcan Koşar, 1961 yılında kendisine ait Gong Tiyatrosu‘nu kurdu. Ardından Engin Cezzar – Gülriz Sururi tiyatrosunda oynayan Pekcan Koşar 1969 yılında Kent Oyuncuları Tiyatrosu’nda geçti.

Pekcan Koşar birçok dizi ve sinema filminde rol alırken aynı dönemde Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapmıştır. Aynı zamanda seslendirme sanatçılığı yapan Pekcan Koşar,Hababam Sınıfı Serilerinde Tarık Akan‘ı, Selvi Boylum Al Yazmalım filminde de Kadir İnanır‘ı seslendirmesiyle de bilinir.

Pekcan Koşar, 17 Eylül 2005 tarihinde Yalova’daki yazlığında 69 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.