Yaman Okay kimdir?

445

Yaman Okay, Giresun ilinin ilçesi Tirebolu’da 1951 yılında doğmuştur. Babasının tayininin Sinop ilinin Ayancık ilçesine çıkması üzerine ilkokul ve ortaokulu Ayancık’ta okudu. Lise eğitimini İstanbul’da özel bir lisede yapan Yaman Okay daha sonra da Şişli Siyasal Bilgiler Yüksekokulu’nda bitirdi ve amatör olarak “Bir Yol” adlı oyunla sanat yaşamına atıldı.

Tiyatro oyunculuğunda daha sonra profesyonel olarak Ankara Sanat Tiyatrosunda görev alırken bu dönemde  El Kapısı, Leipzig Duruşması, Ana, Komün Günleri, Sakıncalı Piyade, Dimitrof Savunuyor gibi oyunlarda önemli roller aldı.

Sinema oyunculuğuna 1978 yılında Yılmaz Güney‘in senaryosunu yazdığı ve Zeki Ökten‘in yönettiği “Sürü” filmiyle başladı. Ardından  At, Asiye Nasıl Kurtulur, 40 metrekare Almanya, Umuda Yolculuk, Piano Piano Bacaksız, Pehlivan gibi filmlerde oynayan oyuncu bu dönemde televizyonların en uzun soluklu ve sevilen dizisi Bizimkiler’de rol alırken bir çok sinema filminde de seslendirme yaptı.

1984 yılında ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay ile evlilik yapan Yaman Okay 1986 yılında Özay Fecht ile birlikte “40 Metrekare Almanya” filminde başrolde oynadı. Sinema ve tiyatro dalında bir çok ödül kazanan Yaman Okay1989 yılında başlayan ve ölene kadar devam ettiği “Bizimkiler” dizisinde Şükrü’nün eşi Nazan’ın (Ayşe Kökçü) bir baltaya sap olamamış ağabeyi Nazım rolüyle gönüllere taht kurdu.

Daha sonra pankreas kanserine yakalanan başarılı oyuncu 19 Şubat 1993 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.