Uyanış: Büyük Selçuklu’da Hasan Sabbah sona mı geliyor?

227

TRT 1 ekranlarının en çok konuşulan dizilerinden birisi olan Uyanış Büyük Selçukl adlı dizinin dün akşam yayınlanan final sahnesi izleyicisini ekran başına kitlerken Hasan Sabbah Sencer ve adamlarından önce gelerek Batıniler’in Sırlar Kitabı’yla kaçmaya kalkarken yakalanması nefesleri kesmişti.

İzleyen herkes “Sabbah bu sefer kurtulacak mı?”, “Melikşah’ın bu durum karşısında tepkisi ne olacak?” gibi sorular akıllarda yer etti.

Melikşah bu bölümde Elçin ve Terken’le yüzleşmiş ardından sorunun çözümünü Firdevs’i  sorgulamakta buldu. Firdevs kendisini suçlu gibi gösteren bir not bırakarak intihar etmesinin ardından olayların seyri değişir. Melikşah ilk hamle olarak Elçin’i obalara gönderirken Terken’i de başhatunluk görevinden almıştır. Ama Terken’i asıl bekleyen sürpriz Zübeyde Hatun’un başhatun olması olmuştu. Melikşah’ın Zübeyde Hatuna değer vermesi ve saraydaki değişikliklere ses çıkarmaması Terken’i öfkeden deliye döndürmeye yetmişti.

Basulu Hatun oğulları ile obada düzenlenen eğlencede büyük bir mutluluk yaşarken bu mutluluğu kısa sürer. Markus ve adamlarının kurduğu korkunç tuzağa Başulu Hatun ve Korkut’un içlerinde olduğu kafile Markus ve adamlarının korkunç pususuyla karşılaştı. Baskın sonrasında Korkut dahil olmak üzere birçok savaşçı can vermiştir. Bölümün sonunu izleyenler  son anda olay yerine gelen Sencer ve Tapar’ın derin üzüntüsü “Başulu hayatını mı kaybetti?” sorusunu yarattı. Sencer’in izdivaç düşüncesiyle mutluluktan havalara uçan Turna, İlteber’in onu Faysal’a vereceğini söylemesiyle derinden sarsıldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.