2021 yılı Süreyya operası ulusal beste yarışması başladı

151

Kadıköy Belediyesi tarafından 36 yaşından gün almamış Türk bestecilere açık olan yarışma çok sesli evrensel müzik dilinde, özgün telif eserler yaratılmasına, böylelikle yerli müzik eserleri repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunmayı hedefleyen yarışma start aldı. Yarışmaya katılacak olan yarışmacıların keman ve piyano için bestelenen eserlerin 14 – 18 dakikayla sınırlı olması ve kompozisyonlarda ülkenin geleneksel ses duyarlılığından esinlenmeler, işlemeler veya yansımalar içeren özgün bir çalışma olması şartı aranıyor.

2021 yılında yapılacak olan yarışma jürisine Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli müzik insanları Özkan Manav, Hasan Uçarsu, Cihat Aşkın, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener, Rengim Gökmen ve  Gülsin Onay gibi isimler yer alırken seçici kurul tarafından belirlenecek olan ilk dört bestecinin eserleri Süreyya Opera Sahnesin’de  2021’in Aralık ayında icra edilecek. Final konseri sonrasında ödülü hak eden eserler aynı gün düzenlenecek olan törende açıklanırken yarışmada dereceye giren birinciye 12 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 8 bin TL ve mansiyon için 6 bin TL ödül verilecek. Ayrıca seçici kurul tarafından uygun görülen eserlerin CD kaydı yapılarak, müzik marketlerde müzikseverlerin erişimine sunulacak.

Kadıköy Belediyesi önceki yıllarda da genç “piyano” ve “keman” icracılarına yönelik yarışmaların yanı sıra Piyanolu Dörtlü, Piyanolu Üçlü ve iki defa Oda Orkestrası için Beste Yarışmaları açmış, kazanan eserleri CD olarak yayınlamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.