Ara Güler müzesi uzun bir aranın ardından kapılarını tekrar açıyor

199

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük fotoğraf sanatçılarından biri olan Ara Güler’in 2016 yılında Doğuş Grubu ile yaptığı işbirliği ile kültür ve sanat alanında gerçekleştirdiği en büyük projelerinden biri olan Ara Güler Müzesi, yeni sergi “Aynı Rüyanın İçinde” ile birlikte kapılarını açıyor.  Açılan yeni sergi 28 Şubat 2021’e kadar ziyaret edilebilecek ve sergide  Ahmet Hamdi Tanpınar’ın metinleriyle, bir tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler’in fotoğrafları buluşuyor.

Sergiyle eş zamanlı olarak Dergah yayınlarıyla birlikte hazırlanan “Aynı Rüyanın İçinde” kitabı da sanatseverlerle buluşuyor. Sanatseverler sergi ile birlikte kitapla birlikte gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği bir İstanbul hikayesine şahitlik edecek.

Ara Güler ve Ahmet Hamdi Tanpınar hayatlarını kaybolmaya yüz tutmuş güzellikleri tekrar estetize ederek nostalji tutkunu iki büyük sanatçının ortak rüyaları olan İstanbul rüyasını  gelecekte onları okuyan ve izleyenlerin belleğinde, değişenin değişmeyenle birlikteliği olarak devam edecek.

Bu sergiye özel olarak müzede ayrıca bir biyografi duvarı oluşturulurken ayrıca ünlü fotoğraf sanatçısının karanlık odasının orijinal objeleriyle canlandırılması ve kontakt baskılarından örnekler de görülebilecek.

Müzede açılacak diğer bir galeride de Ara Güler’in 1995 yılında yayımlanan ‘Yitirilmiş Renkler’ kitabında yer alan fotoğrafları ve yapılmış çizimlerinden oluşan kitap maketini merkeze alan “Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş” adlı sergi gezilebilecek. Sergide maket kitabın yanı sıra, kitap içindeki notlar ve yazışmalarla kitapta yer alan renkli İstanbul fotoğraflarından bir seçki de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.