Saraybosna Film Festivali’nde “Mavzer” filmi dünya prömiyerini yaptı

322

Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını yüzünden Saraybosna Film Festivali’nin (SFF) resmi internet sitesi üzerinden yapılan “Mavzer”, filmi festivalin ana kategorisinde, “Mare”, “Exile””Andromeda Galaxy”, “Otto The Barbarian”, “The Island Within”, “All The Pretty Little Horses” ve “Digger” filmleriyle yarışıyor.

Veysi sahibi olduğu ve otlattığı koyunlarını kurtlardan korumak için bir mavzer satın almaya karar verir ve bu süreçte oğlu Mustafa ve kardeşleriyle yaşadıklarını anlatan Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen “Mavzer” adlı filmde başrolleri Serhat Kılıç ve Ozan Çelik paylaşıyor.

Filmin yönetmenliğini üstlenen Fatih Özcan festival kapsamında online verdiği demeçte filminin Anadolu’da bir dağ köyünde geçtiğini ve Saraybosna Film Festivali’nin sinema endüstrisinin en önemli festivallerinden biri olduğunu söyledi.

Fatih Özcan film için Macaristan’da bulunan bir hayvan eğitim merkezinde yetiştirilmiş kurtların kullanıldığını ve çekimler esnasında hiçbir canlının zarar görmediğini, filmin asıl hikayesini ise “Dağlar kurtların yurdu, insan insanın kurdudur” repliği olduğunu belirtti.

Mavzer filminin yönetmeni Fatih Özcan  daha önce 5. Boğaziçi Film Festivali’nde Bosphorus Film Lab Working Progress kategorisinde Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’ne, 7. Boğaziçi Film Festivali’nde ise TRT Ortak Yapım Ödülüne layık görülen filmin yönetmenliklerini de yapmıştı.

Saraybosna Film Festivali online olarak 21 Ağustos’a kadar sürecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.