Saraybosna film festivali başladı

239

Bu yıl 26. kez düzenlenen Saraybosna Film Festival Bosna Hersek’te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında online ortamda başlarken geçmiş yıllarda uygulanan ve sinema dünyasının önemli isimlerinin katılımıyla düzenlenen kırmızı halı geçişi uygulanmadı.

Saraybosna Film Festival Direktörü Mirsad Purivatra, yaptığı açılış konuşmasında, “Bu yıl yaşadığımız salgın dolayısı yüzünden festivalimiz etkilendi. Dünyada yaşanan krizlerden en çok etkilenen kültür-sanat oluyor. Ülkeler arasında bariyerler olutuğu bu dönemde kültür küresel bir bağlayıcı etken oluyor” dedi.

Saraybosna film festivali TRT yapımı olan ve yönetmenliğini Bosna’nın en ünlü yönetmenlerinden biri olan  Pjer Zalica’nın yaptığı “Odaklan Babaanne” filminin SFF’nin resmi internet sitesi üzerinden dünya prömiyeriyle başladı.

Filmin oyuncu kadrosunda Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek ve Hırvatistan’dan oyuncular bulunurken yönetmen  Zalica’nın üçüncü uzun metrajlı filmi  oldu. Film gerçek bir öyküden yola çıkılarak Saraybosna’da ölüm döşeğindeki annelerinin evinde bir araya gelen aile üyelerinin miras meselesi üzerinden yaşadığı entrika, komplo ve hile dolu trajik ve komik tartışmaları konu alıyor.

Bu yıl festivale Türkiye’ dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinden 49 filmin yarışacağı festivalde, Türk yönetmen Fatih Özcan’ın yönettiği 2020 yapımı “Mavzer” filminin de dünya prömiyeri yapılacak.

Bugüne kadar yapılış amacı olarak Bosna’daki savaşın izlerini silmek olan Saraybosna Film Festivali çeyrek asır boyunca dünyaca ünlü bir çok oyuncu ve yönetmeni başarıyla ağırladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.