Sunay Akın’la hatıralara yolculuk

177

Sunuculuğunu ve yapımcılığını Dünya Gazetesi Kültür Sanat Editörü Faruk Şüyün’ün yaptığı  Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Hatırlara Yolculuk’ etkinliklerinin 19 Temmuz tarihindeki konuğu şair ve yazar Sunay Akın oldu. Şişli Belediyesi’ne ait sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan programa yoğun ilgi gösterildi.

Programda Sunay Akın’ın hayatından kesitlere yer verilirken ailesinin doğduğu Trabzon’un Maçka ilçesinden İstanbul’a gelmeleri sonrasındaki çocukluk hatıralarına yolculuk yapıldı. Sunay Akın İstanbul’da ilk arkadaşının Türk sinemasının unutulmaz çocuk oyuncularından biri olan “Ömercik” adıyla tanınan Ömer Dönmez olduğunu ifade ederken ailesi ile birlikte, Üsküdar Harem’de yaşarken komşularının arasında Ömercik haricinde Deniz Gezmiş ve ailesi ile tiyatro ve sinemamızın dev ismi Muhsin Ertuğrul’un da oturduğunu belirtti.  Sunay Akın Deniz Gezmiş’in kardeşleriyle yakın dostlukları olduğunu ve ilerleyen günlerde Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş ile birlikte bir Deniz Gezmiş müzesi açmak için çalıştığını, önümüzdeki dönemde müzenin açılacağını da sözlerine ekledi.

Sunay Akın gençlik yıllarında futbolla ilgilendiğini ve Hasköy Spor’da kalecilik yaptığını ve o dönemde yaşadıkları Yeşilköy’de kapı komşularının Türk futbolunun efsane isimlerinden LefterKüçükandoyadis’in  kendisini kaleciliğe başlamasına teşvik ettiğini söyledi.

Sunay Akın kısa bir süre içinde çıkacak olan “Hissi Senetler” adlı yeni kitabından programda söz ederken kitabında “Tarihi tarih yapan vicdanlı, dürüst, bilim ve sanatı kendilerine kanat yaparak uçan insanları anlattım” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.