Fatih Sultan Mehmet’in portresi Londra’da satışa çıkarılıyor

134

İstanbul’un fethi ile yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da açık artırmayla satılacak.

Dünyanın en büyük müzayede evi olan Christie’s’in 25 Haziran tarihinde yapılacak müzayede de İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen Fatih Sultan Mehmet portresine 500 bin ila 740 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 400 bin ila 5 milyon TL) değer biçiliyor. Müzayede evinin sorumluları bu eserin gerçekten paha biçilmez olduğunu ve bu eserin kendisine ait bir gizemi olduğu zira bu eserde Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür olduğunu ama kim olduğunun bilinmemesinin bir muamma olduğunun altını çizerken tarihçilere göre Fatih Sultan Mehmet’in üç oğlundan biri olabileceği tahmin edilirken kimi tarihçilere göre Fatih Sultan Mehmet’in yanındaki ikinci kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği iddia edilirken bu iddialarını Fatih Sultan Mehmet’in yanındaki kişinin bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, temiz bir biçimde traş olmuş.” olmasına bağlıyorlar.

Fatih Sultan Mehmet’in yapılan portresinin 15.yüzyılı ikinci yarısında yapıldığı tahmin edilirken bu eserin en büyük önemlerinden birisinin de Fatih Sultan Mehmet’in sadece 3 portresinin yapılmış olmasının altı çiziliyor. Portrenin şu an sahibi olan kişinin bu portreyi 5 yıl önce satın aldığı ve üzerine yüklü miktarda bir kar payı koyarak satışa çıkardığı öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.