Ya İstiklal Ya Ölüm TRT 1 ekranlarında start verdi

179

TRT 1 ekranlarında uzun zamandır tanıtımları yapılan ve bir çok kişinin büyük bir heyecanla beklediği yeni dizisi “Ya İstiklal Ya Ölüm” ilk bölümüyle ekranlarda…

Dizinin yönetmenliğini Yasin Uslu yaparken dizinin senaryosu da Funda Çetin tarafından kaleme alınırken başrollerde Birkan Sokullu, İlker Kızmaz, Dolunay Soysert, Altan Erkekli ve Ushan Çakır gibi isimler üstlendi.

16 Mart 1920 yılında bomboş sokaklarda işgal kuvvetlerinin askerlerinin postal sesleri sessizliği bozarken işgal kuvvetlerine ait kamyonlardan inen İngiliz ve Hindu askerleri ile çarpışan vatanseverler büyük kayıplar vermeye başlamıştır.

İşgal haberi İstanbul Telgraf Merkezi’ne ulaştığında herkesin morali bir anda bozulur. Ama bu zor durumda dahi ayakta dimdik durulması gerekmektedir. İstanbul Telgraf Merkezi Ankara ile irtibat kurarak kendi üzerlerine düşen görevi öğrenmek isterler. Tam bu esnada işgal kuvvetleri askerlerinin baskınına uğrayan İstanbul Telgraf Merkezi’nde vahim bir durum yaşanır.

Ankara’da herkes teyakkuz halindedir. İstanbul’da işgal kuvvetleri tarafından yapılanlar, Ankara’da bulunan Mustafa Kemal ve yanındakilerin tedbir almaya iter. Artık İstanbul’da Mebussan Meclisi zorla işgal kuvvetleri tarafından kapatılınca Ankara’da yeni bir meclis kurulma kararı ortaya çıkar. İşgal altındaki İstanbul’da bulunan tüm mebuslar zor şartlar altında Ankara’ya gitmenin yollarını aramaya başlarlar.

İşgal kuvvetlerine karşı vatanseverler bir çare aramaya başlarken Halide Edip, Topkapılı Mehmet, Ethem Pehlivan ve Hüsamettin Bey gibi bir çok isimsiz kahraman bu işgal sonrası bir tek düşünceleri vardır “Ya İstiklal Ya Ölüm”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.