Aydemir Akbaş kimdir?

318

Aydemir Akbaş 3 Mart 1936 yılında İstanbul’un Feriköy ilçesinde dünyaya gelirken babası Arnavut annesi de Trabzon Sürmeneli’dir. Eğitimini İtalyan Lisesi’nde yaparken daha sonra Galatasaray Lisesi’ne geçerek burada tamamladıktan sonra kısa bir süre gazetecilik yapan Aydemir Akbaş  daha sonra çocukluğundan itibaren hayallerini süsleyen tiyatro oyunculuğuna başladı.

Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Gülriz Sururi, Nisa Serezli, Ayfer Feray gibi ciddi tiyatro toplulukları ile çalışırken bu tiyatrolarda Direkler Arası, Keşanlı Ali Destanı, Ferhat ile Şirin, Zilli Zarife gibi oyunlarda rol aldı.

Öğretmenliğini Urfa’nın Suruç ilçesi Kara köyünde öğretmen olarak yapan Aydemir Akbaş askerliğini bitirdikten sonra Gülriz Sururi – Engin Cezzar tiyatrosuna katıldıktan sonra bir sonraki yıl 7 Kocalı Hürmüz oyununda Ayfer Feray- Nisa Serezli tiyatrosunda görev aldı. Bir yıl sonra tiyatronun ortaklarından biri olduktan sonra bir çok oyunun yönetmenliğini yaptı.

Atıf Yılmaz’ın 1964 yılında yönetmen koltuğunda oturduğu “Keşanlı Ali Destanı” adlı sinema filmi ile Yeşilçam’a adım atan ünlü oyuncu daha sonra Yılmaz Güney’in bir çok filminde rol almıştır. Yeşilçam’ın erotik film furyasına ayak uydurarak bir çok erotik filmde başrol oynamış daha sonra da İbrahim Tatlıses ile dostluğunu iş hayatına çevirerek bir çok sinema filminin senaryosunu yazmıştır.

Sanat hayatı boyunca toplam 127 filmde kameralar karşısına geçen Aydemir Akbaş ayrıca 8 filmin yönetmenliğini de yaparken aynı zamanda 30 kadar tiyatro oyununda sahne almıştır.

Aydemir Akbaş 1964 yılında tanışıp evlendiği kendisi gibi tiyatrocu olan eşi beyhan Benek ile iki kez boşanmış ve üç kez evlenmiştir. Çiftin bu evliliklerinden çocukları dünyaya gelmemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.