2019 yılında gişe rekorlarını Türk filmleri kırdı

223

Geçtiğimiz yıl vizyona giren tüm sinema filmlerinde gişe hasılatını kıran ilk 3 film yerli yapımlar oldu.

Bu yılın en büyük gişesini Aras Bulut İyinemli, Deniz Baysal, Sarp Akkaya, Nisa Sofiya Aksongur gibi isimlerin başrollerinde olduğu 7.Koğuştaki Mucize filmi 5 milyon 305 bin seyirci tarafından izlenirken yapımcısına da gişe hasılatı olarak da 89 milyon lira civarında bir gelir sağladı.

Filmde bir Ege kasabasında 1983 yılındaki sıkıyönetim döneminde suçsuz yere hapse atılan Memo ve 7 yaşındaki kızı Ova’nın tekrar bir araya gelmeleri anlatılmıştı.

Recep İvedik serisinin altıncı filminde senaryosunu Şahan Gökbakar’ın kardeşi Togan Gökbakar ile senaryosunu yazdıkları filmde ayrıca başrolleri paylaşmışlardı. Recep İvedik 6 filmi vizyona girdiği günden itibaren 3 milyon 714 bin kişi tarafından izlenirken gişelere de 67 milyon gibi büyük bir rakam bırakıldı.

Listenin üçüncü sırasında ise vizyona girmeden birkaç gün önce Netflix tarafından yayınlanan Yılmaz Erdoğan’ın başrolünü oynayıp yönetmenliğini yaptığı “Organize İşler Sazan Sarmalı” dijital platformda yayınlanmış olmasına rağmen 3 milyon 537 bin 429 kişi tarafından izlenirken yapıcısı da bu filmden 54 milyon lira gibi bir gelir elde etti.

Yabancı filmler arasında 2019 yılının en çok izlenen filmi olan ve aynı zamanda geçtiğimiz yılın en çok izlenen 4. filmi Avengers: Endgame” filmi oldu. Yönetmenliğini dünyaca ünlü  Anthony Russo ile Joe Russo’nun yaptığı filmi 2 milyon 480 bin 284 kişi izlerken bu filmden elde edilen gişe geliri isi 44 milyon oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.