Bergen kimdir?

452

16 Temmuz 1960 yılında asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen Mersin’de dünyaya geldi. 1966 yılında anne ve babasının boşanması üzerine annesi ile beraber Ankara’ya yerleşti.

İlkokulu Ankara Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’ndan bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü girdi. Ailesinin maddi zorlukları yüzünden konservatuarı bırakarak yaşını büyüterek PTT’de çalışmaya başladı. Arkadaşları ile eğlenmek için 1979 yılında gittikleri mekanda arkadaşlarının ısrarları üzerine sahne aldıktan sonra o eğlence mekanının kendisine teklif ettiği sanatçılık teklifini kabul ederek Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte dönemin Türk Hafif Müziği ve Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşturduğu repertuarlarla sahne almaya başladı.

Adana’da bir turne için bulunduğu dönemde Bergen burada Halis Serbest ile tanıştıktan bir yıl sonra nikah masasına oturdu. Atlas Plak adlı firmadan 1982 yılında ilk longplayı olan “Şikâyetim Var”ı çıkardı. Sanat dünyasında yavaş yavaş çıkışa başlayan Bergen o dönemlerde eşinin şiddet uygulamsı üzerine birkaç kez dayanamayarak eşinden kaçtı. 1982 yılına gelindiğinde de  eşinin azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı ve Bergen bu saldırı sonrasında bir gözünü kaybederken vücudunun büyük bir kısmı da yandı. Yaşanan bu saldırı sonrasında Kibariye’yi meşhur eden “Kimbilir?” şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından ikna edilip sahneye çıkarıldı.

1985 yılına kadar İzmir’de bir mekanda sahne alan sanatçı patronu ile beraber “Kardeşiz Kader” isimli demo bir kaset hazırlayıp bunu Yaşar Kekeva’ya gönderdi. Yaşar Kekeva tarafından İstanbul’a davet edilen Bergen ilk profosyenel albümü olan “İnsan Severse” adlı çalışmasını dönemin en büyük müzik yönetmenlerinden Burhan Bayar ile hazırladı ve 1986 yılının son günlerinde yaptıkları “Acıların Kadını” çalışması ile büyük bir üne kavuştu.

1987 yılında çıkardığı albümün ulaştığı başarı sonrasında kendisine “Albümü en çok satan arabesk kadın sanatçısı” ödülü verilirken aynı yıl bu şarkı Ülkü Erakalın’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Acıların Kadını” adlı sinema filminde Yalçın Gülhan ile başrolü paylaştı. Filmin ve albümün tanıtımları için gittiği Adana’da uğradığı bıçaklı saldırıdan son anda kurtuldu.

1989 yılının Nisan ayında kocası Halis Serbest’ten boşanan Bergen yeni albümün tanıtımları için 14 Ağustos 1989 günü gittiği Adana Pozantı’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Memleketi Mersin’e defnedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.