Vancouver Türk filmleri festivali 6 yaşında

322

Vancouver Türk Filmleri Festivali’nin 6’ncısı, bu yıl 15 ile 17 Kasım tarihleri arasında Goldcorp Centre for the Arts Cinema’da yapılacak. 3 gün sürecek festivalde, 8 uzun metrajlı film, 10 kısa film, 1 belgesel gösterilecek ve konusu “Film Sektöründe Kadının Yeri” olan bir seminer düzenlenecek. Festivalin bu yılki konuğu ise “Saf” filmindeki başrolüyle dikkat çeken Saadet Işıl Aksoy olacak.

Vancouver Türk Filmleri Festivali, Türk Kanada Derneği ve Simon Fraser Üniversitesi tarafından düzenleniyor. Festival, Vancouver’da Goldcorp Centre for the Arts Cinema’da yapılacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda ödüllü Türk filmleri Kanada’ya gelecek. Böylece Türk kültürü ve sineması tanıtılacak.

Gala, 15 Kasım gecesi gerçekleştirilecek. Galanın ardından dünya prömiyerini Berlin’de yapan “Kız Kardeşler” filmi gösterime girecek. Kız Kardeşler filmi, 69’uncu Berlin Uluslararası Film Festivali Berlinale’e katılmış, 25. Saraybosna Film Festivali’nde ülkemizi temsil etmişti. Emin Alper’e “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandıran film, 38. İstanbul Film Festivali’nde de “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Müzik” başroldeki üç başrol oyuncusuyla beraber “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini almıştı.

Festival Direktörü Eylem Sönmez, festivalin bu yılki temasının kadın olduğunu söyleyerek, filmde Anadolu’da yaşarken köylerini terk edip, büyükşehirlerde hizmetçilik yapan, ardından köylerine dönerek birbirleriyle hesaplaşan, zorluk yaşamalarına rağmen ayakta durmayı başaran üç kız kardeşin öyküsünün anlatıldığını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.