Nubar Terziyan kimdir?

854

Nubar Terziyan, 16 Mart 1909 tarihinde İstanbul’un Büyükdere semtinde  dünyaya gelen Nubar Terziyan’ın asıl ismi Nubar Alyanakziya olup kendisi Türkiye Ermenisidir. Babası İstanbul’un sevilen bir manifaturacılarından birisi olup kız kardeşi ünlü şarkıcı Fedon’un annesidir. Erkek kardeşi Onnik ise Fransa’nın başarılı ressamlarından birisidir. Nubar Terziyan ilk ve orta öğrenimini Büyükdere’de yaptıktan sonra lise eğitimini Bakırköy Bezezyan Lisesi’nde yaptı.

Nubar Terziyan, 31 yaşında iken 1940 yılında tiyatro hayatına Gençler Temaşa Heyeti’nde başladı.

1940 yılında Gençler Temaşa Heyeti topluluğunda sahne hayatına başladı.

Sinema oyunculuğuna başlayan Nubar Terziyan, gerçek soyadı olan Alyanakziya soyadını hiç kullanmamış olup sinemaya 1949 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın unutulmaz romanlarından biri olan Efsuncu Baba adlı romanın uyarlaması ile adım atmış ve bu filmde canlandırdığı Kirkor karakteri ile adım atan Nubar Terziyan yaşamı boyunca yaklaşık 450 sinema filminde rol almıştır.

Yeşilçam’ın iyi karakterli  rollerin vazgeçilmez adamı olan Nubar Terziyan hiç bir filminde kötü adam rolünde oynamamıştır. Tüm filmlerinde aile babası ve büyüğü rollerinde oynayan Yeşilçam’ın efsane ismi bu rollerle geniş kitleler tarafından tanındı ve çok sevildi. Sanat hayatı boyunca asla Ermeni olduğunu gizlemeyen Nubar Terziyan tüm filmlerinde tonton, baba, amca, dede rollerini üstlendi.

Nubar Terziyan’ın unutulmaz filmlerinden biri olan 1972 yılında Önder Somer, Nedret Güvenç ve ünlü şarkıcı Yeşim Salkım’ın babası Dursun Salkım ile beraber rol aldıkları “Denizden Gelen Kız” filminde Murat Reis rolü ile gönüllere taht kurmuştur.

1936 yılında büyük bir aşk yaşadığı Katerin hanım ile evlenen Nubar Terziyan’ın 1944 yılında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Büyük bir aşk yaşadığı eşini 1976 yılında kaybeden Terziyan kısa bir süre sinemaya ara vermiştir.

Ünlü oyuncu 85 yaşında iken 14 Ocak 1994 yılında İstanbul’da gözlerini hayata kapamış ve cenazesi Balıklı Ermeni Mezarlığında bulunan aile kabristanlığına defnedilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.