Sadri Alışık kimdir?

591

Sadri Alışık, İstanbul’un  Beykoz ilçesinde 5 Mart 1925 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan’dır. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen ailesi devamlı olarak ona Sadri ismi ile seslenmiştir. Sadri Alışık 8 yaşında iken kız kardeşi Nevin Alılık dünyaya gelmiştir.

Sadri Alışık 6 yaşında iken ilk kez tiyatro ile bir sünnet akşamı Naşid Özcan tiyatrosunu izleyerek tanıştı ve o günden sonra tiyatroya büyük bir tutku ile bağlandı. İlkokul okurken 3 sınıfta “İstiklal Piyesi” adlı oyunda “Adalı Halil” rolü ile ilk oyunculuğuna adım atarken bu piyeste başrolü üstlenmiştir.

İlkokulu bitirdikten sonra ailesi ile Cağaloğlu’na taşınan Alışık lise eğitimine İstanbul Erkek Lisesi’nde devam ederken tiyatro aşkı ağır bastığı için okulunu bırakarak Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kaydını yaptırdı.

Artık tiyatro ile beraber, resim derken bir anda sinema dünyasını 1945 yılında Gühasızlar filmi ile adım attı. İlk sinema filmi ile şöhretin basamaklarını hızla çıkarken 1959 yılında Yalnızlar Rıhtımı adlı filmin çekimlerinde hayatımın aşkı dediği Çolpan İlhan ile tanıştı. Ve kısa sürede evlendiler. Evliliklerin ikinci yılında oğlu Kerem Alışık sinemadan sonra sahne dünyasında da çok başarılı oldu. Alkolü biraz fazla seven Sadri Alışık, hayattaki tek dostum dediği Ayhan Işık’ın vefatı üzerine kendisini daha da fazla alkole verdi.. Aşırı alkol tüketmesi yüzünden Karaciğer yetmezliği yaşayan ünlü sanatçı Amerika’ya giderek Prf. Dr.Munci Kalayoğlu’na ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

Sadri Alışık en son televizyon ekranlarının sevilen dizisi Yengeç Sepeti adlı dizide rol alırken ölene kadar 500’den fazla sinema filminde rol alırken 1995 yılında hayatını kaybederek aramızdan ayrılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.