Süleyman Turan kimdir?

191

Süleyman Turan 19 Aralık 1936  tarihinde İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiş asıl ismi Süleyman Başturan’dır. İlk ve ortaokul eğitimini doğduğu Kadıköy’de tamamlamış lise eğitimini ise Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise hayatından sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünü okurken üçüncü sınıfta okulunu bırakarak askere gitmiş ve Kore Savaşı döneminde gönüllü olarak yedek subay olarak Japonya’ya gitmiş ve askerlik görevini yaparken ilk sahne deneyimini burada bir piyeste yapmış ve bu piyesin çok beğenilmesi ve ödül kazanması üzerine Süleyman Turan’ın oyunculuk serüveni başlamış oldu.

Ses dergisinin 1963 senesinde düzenlenmiş olduğu yarışmaya katılan Süleyman Turan yarışmada birinci olunca ilk sinema filmi olan “Sayın Bayan” adlı sinema filmi ile profesyonel olarak oyunculuk dünyasına adım attı. Yılmaz Güney’in 1971 yılında yönettiği “Yarın Son Gündür” filmindeki rolü ile 9. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmış bir sonraki yolda yine aynı ödülü “Güllü” adlı sinema filmindeki rolü ile üst üste iki yıl kazanan isim olmuştur.

Yeşilçam’da seks filmleri furyasının başlamasının ardından sinemadan uzun bir süre uzak kalan başarılı oyuncu bir dönemde dergi ressamlığı yapmıştır. İlk önce Akbaba adlı mizah dergisinde çizerliğe başlayan Süleyman Turan daha sonra 15 yıl boyunca Sabah Gazetesinde çizgi roman hazırlamıştır.

 

Süleyman Turan’a Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından 2003 yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü  layık görülmüştür.

Usta oyuncunun Canan Öncü ile evliliğinden Beliz isminde bir kızı olan başarılı oyuncu ve çizer Süleyman Turan 10 Eylül 2019 tarihinde yaşamını sürdüğü evinde geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hayatını kaybederek aramızdan ayrılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.