Süveyda’nın çekimlerine başlandı

420

Türk sinemasında özellikle “Yalnız Değilsiniz” ve “Kelebekler Sonsuza Uçar” adlı filmleri ile büyük ses getiren ünlü yönetmen Mesut Uçakan’ın son filmi “Suveyda””’nın çekimlerine Kayseri’de başlandı.

Sinemaya 12 yıl ara veren ünlü yönetmen “Suveyda” tekrar seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Kayseri’nin Develi ilçesinde çekimlerine start verilen “Suveyda” filmi 1940’lı yıllarda bir Anadolu köyünde yasakların yaşandığı dönemde hafız olma mücadelesini konu alıyor.

Film hakkında açıklamalarda bulunan yapımcı ve yönetmen Uçakan, filmin ismini seçerken ince eleyip sık dokuduklarını, filmin adının aslında adını kalpteki siyah nokta anlamına geldiğini belirtirken “Suveyda’ya kalpten metafiziğe açılan kapı da diyebiliriz” dedi.

Projeye başlarken önce Hadim ismi üzerinde durduk ama sonra ismini Suveyda’ya çevirdiklerini de sözlerine ekleyen Uçakan ayrıca filmde Kuran-ı Kerim sevgisini de aşıladıklarının altını çizdi.

 

Suveyda filminin konusu  hakkında Uçkan “1940’lı yıllarda yasaklı dönemlerde 11 yaşındaki bir çocuğun hafız olma hayalini, heyecanını ve coşkusunu anlatıyor .Filmde çocuğun psikolojisini anlatan metaforlar kullandık. Devamlı olarak karşısına bir beyaz güvercin çıkıyor. Ayrıca Allah aşkı peşinden koşan bir derviş var. Ve o derviş aslında Suveyda’yı arıyor. Bizim burada ki en büyük amaçlarımızdan biri çocuklara tekrar Kuran-ı Kerim sevgisi aşılamak ve gençliğin dikkatini çekmek” dedi.

 

Suveyda filminin başrol oyuncusu 12 yaşındaki Necip Fazıl Belge,  ilk oyunculuk tecrübesini bu filmde yaşıyor. Gerçek hayatta kendisi de hafız olan Necip Fazıl Belge kendisi de aynı zamanda İmam Hatip Lisesi öğrencisi. Kuran-ı Kerim ve ezan okuma yarışmalarında bir çok birinciliği bulunan Belge’yi Mesut Uçakan’a İstanbul Müftülüğü önermiş. 3 ay boyunca eğitim alan genç oyuncu Necip Fazıl Belge filmde oynamaktan duyduğu mutluluğu her daim dile getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.