Kurban seçmenin püf noktaları

120

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı için Anadolu’dan yola çıkan kurbanlıklar kurulan hayvan pazarlarında satılmaya başlandı. Kurbanlık hayvan seçerken vatandaşların özellikle dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

İŞTE PÜF NOKTALAR

 Büyükbaş hayvan alacaklar 2 yaşını bitirmiş bir hayvanı seçerek , küçükbaş hayvan alacaklar ise 1 yaşını doldurmuş hayvan almaları önerilir.

Hayvan satın alınmadan önce alınacak hayvanın ön dişlerine bakmamız gerekir. Büyükbaş hayvanların ön alt dişlerinin düşmüş ve yerine kare şeklinde diğer dişlere nazaran daha büyük 2 dişinin çıkmış olmasına dikkat edilmeli.

Küçükbaş hayvanların en az  ergin bir koyun büyüklüğünde olmasına ve mümkünse küçükbaş hayvanın erkek olmasına dikkat edilmelidir.

Büyükbaş hayvan alırken butların yuvarlak, gövdenin dolgun olması, vücut çıkıntılarının belirsiz olmasına dikkat edilmeli ve büyükbaş hayvanın derisinin yumuşak ve kıllarının parlak olmasına dikkat edilmeli.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların vücutlarında yara olmamasına dikkat edilmeli.

Kurbanlık alırken hayvanların küpeli olmasına, nakil belgesi ve pasaportlarının olup olmaması satıcıya sorulmalıdır.

Büyükbaş hayvanların kurban olabilmesi için sığır ve mandaların 2 yaşını doldurmuş olmaları keçi ve koyun gibi küçükbaş hayvanların da 1 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

Büyükbaş hayvanların üst çenelerinde 12 azı dişi, alt çenede de 20 tane diş bulunur. Büyükbaş hayvan alırken diş sayılarının bu kriterlerde olmasına özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.